Korzystając ze strony akceptujesz politykę cookies.


Nowe zasady dotyczące walk w MMA. Oto najważniejsze z nich

nowe-zasady-dotyczace-walk-w-mma-oto-najwazniejsze-z-nich

Rozdająca karty jeśli chodzi o sprawy sędziowskie - nie tylko w boksie, ale także w innych sportach walki, w tym w MMA - Association of Boxing Commissions (ABC) przyjęła właśnie propozycje dotyczące ujednolicenia zasad i wyjaśnienia pewnych dyskusyjnych sytuacji, do jakich dochodzi podczas walka MMA.

ABC doprecyzowała także kryteria oceny pojedynku MMA (aktywność, efektywność, mocne ciosy, agresja, efektywny parter, itp.) oraz zasad punktowania go 10-10, 10-9, 10-8 i 10-7.

Szczególnie ważne będzie teraz "używanie" wyniku 10-8, a w czasie oceniania walki największe znaczenie maja mieć mocne ciosy oraz aktywność w parterze.

Oto najważniejsze postanowienia, dotyczące pojedynków w amerykańskim MMA (mają obowiązywać od 1 stycznia 2017):

Walka na ziemi

Z tym było wiele komplikacji i nieporozumień. No więc teraz wiadomo, że walka w parterze toczy się wtedy, gdy zawodnik dotyka dowolną częścią ciała ziemi, nie ma jednak mowy o parterowej potyczce, gdy jest to np. jedna noga i jedna ręka. Poza tym teraz wiadomo już, że wojownik NIE PROWADZI parterowej gdy, gdy ma trzy punkty podparcia. Teraz, aby nie móc przyjmować kopnięć i kolan na głowę, potrzebne będą cztery punkty, np. obie dłonie i obie stopy. Tylko w takiej sytuacji zabronione będą wspomniane wcześniej techniki. W przypadku trzech punktów podparcia mają być teraz dozwolone.

Uderzenia otwartą dłonią

Mają być zabronione, a wyprowadzanie ciosów z palcami skierowanymi w kierunku twarzy/oczu rywala jest zakazane i będzie traktowane jako faul. W ramach zapobiegania stosowania uderzeń otwartymi dłońmi sędziowie mają jasno komunikować i ostrzegać zawodników co do konsekwencji takich zachowań. Pięści mają być zaciśnięte, albo domykane w momencie wyprowadzania uderzenia.

Stroje pań

Niedozwolone będą luźne topy czy wymyślne spódniczki. Preferowane są teraz sportowe biustonosze lub ewentualnie rashguardy z krótkim rękawami powyżej łokcia. Wszystko sprowadza się do tego, że wymagania będą podobne, jak w przypadku męskich ubiorów, poza koniecznością zakładania przez panie suspensora.

Dokładne wytyczne dotyczące punktowania walk są TUTAJ (w języku angielskim).

WOJ

Opublikowano: 2016-08-03

Dodaj komentarz

Możesz używać bbcode - kliknij aby zobaczyć instrukcję.
  • [b]pogrubienie tekstu[/b]
  • [i]pochylenie tekstu[/i]
  • [u]podkreślenie tekstu[/u]
  • [img]link do obrazka[/img]
  • [url]http://jakis-link.pl[/url]
  • [url=http://jakis-link.pl]opis linka[/url]
  • [quote]dowolny cytat[/quote]
  • [quote=ktostam]cytat wybranego użytkownika[/quote]

Zobacz również